Domovinski rat

U našoj školi je održan sat povijesti o Domovinskom ratu. Gosti su bili naši roditelji branitelji.

Osnovna  škola dr. Franje Tuđmana Lički Osik

SUDIONICI DOMOVINSKOG RATA POSJETILI SU NAŠU ŠKOLU

Budući da se u mjesecu svibnju u osmom razredu uči o Domovinskom ratu, ovih smo dana (16.svibnja) u našu školu odlučili pozvati hrvatske branitelje koji su branili okružje u kojem mi danas, zahvaljujući njima i svim hrabrim braniteljima Lijepe naše,  sretno i mirno živimo.

Što se  događalo ovdje za vrijeme Domovinskog rata ispričali su nam gospodin Mladen Puljić, otac učenice 8.c razreda Katarine Puljić i stric učenice 8.c razreda Petre Nikšić, gospodin Josip Jagar.

Na satovima povijesti učili smo o Domovinskom ratu  te je povodom posjeta hrvatskih branitelja, učenica Katarina Puljić pripremila prezentaciju kako bi se uvodno upoznali s događajima na tlu Hrvatske prije dvadeset godina.

Svoju nam je priču iz ratnih dana prvo ispričao gospodin Puljić, pripadnik IX. gardijske brigade  koji je istaknuo da se dobrovoljno prijavio u rat kao mladić s 19 godina i sudjelovao u svim akcijama vezanim za ovo područje: od te najteže godine 90./91. pa sve do oslobodilačkih akcija u Medačkom džepu, Oluji i dr. Pričao je kako mu je najteže bilo gledati svog  ranjenog ili poginulog prijatelja pored sebe. Neprijatelji su pokazivali strah kad bi se suočavali s hrvatskim vojnicima, a kukavički su palili sela i ubijali starce, žene, djecu. Ponosan je što je bio sudionik Domovinskog rata.

Gospodin Jagar, također pripadnik IX. gardijske brigade, najviše se osvrnuo na sam početak Domovinskog rata i teške uvjete u kojima su se našli hrvatski branitelji.  Sudjelovao je u obrani  područja oko Lovinca gdje su počinjeni zločini, protjerano i poubijano stanovništvo. Stanovnici koji su se spasili, pješačili su preko Velebita sve do Starigrada. Hrvatski vojnici su bili slabo naoružani, mnogi su imali samo lovačke puške. Suočavali su se s nadmoćnijim neprijateljem u strahu, nedoumici, iščekivanju…

Učenici osmih i sedmih razreda su pažljivo slušali predavanje dvojice hrvatskih branitelja, a imali su priliku čuti ratne doživljaje iz prve ruke. Cilj ovog predavanja je osvijestiti kod mladih naraštaja koliko je važna i kako je teško stečena sloboda Hrvatske koju mi danas baštinimo.

Andrijana Piasevoli,  prof. povijesti

objavio: Vlatka GALAC   datum: 25. 5. 2012.