Međunarodni dan obrazovanja, 24. siječnja, 2021.

Dragi učitelji, nastavnici, profesori, ravnatelji, stručni suradnici, dragi učenici i roditelji, čestitamo vam Međunarodni dan obrazovanja.

Svrha obilježavanja dana posvećenog obrazovanju na međunarodnoj razini jest usmjeravanje pozornosti vlada i naroda na dostupnost obrazovanja kao sredstva za izlazak iz siromaštva.

Ovo je važna prilika za proslavu temeljne uloge obrazovanja u stjecanju vještina, vrijednosti i znanja. Obrazovanje pokreće gospodarski rast i društvenu povezanost, a imat će i ključnu ulogu u rješavanju izazova s kojima se čovječanstvo suočava. Samo obrazovanjem možemo iskorijeniti siromaštvo, boriti se protiv klimatskih promjena te graditi pravednije društvo.

Obrazovanje je nacionalni interes svake zemlje i ono mora biti iznad političkih i ideoloških podjela koje slijede promjenu političkog diskursa. Napredne zemlje prepoznale su važnost obrazovanja kao ključa njihovog razvitka i napretka te stavile naglasak na obrazovanje još od najranijeg djetinjstva, prateći i naglašavajući važnost educiranja kroz cijeli život i nakon završetka formalnog obrazovanja. Budući da postojeće znanje i vještine sve brže zastarijevaju, neophodno je kontinuirano učenje tijekom cijelog života.

Posebno nadahnjujuću poruku obrazovnim djelatnicima, poručuje rektorica Sveučilišta u Rijeci, prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija, i moja nekadašnja gimnazijska profesorica filozofije:

"Obrazovanje mora biti prioritet u cijelome svijetu, a ne privilegija manjine, jer samo kvalitetno obrazovani ljudi mogu ne samo doprinijeti, već biti pokretači društvenih aktivnosti. Onaj tko je uključen u proces obrazovanja bilo da se radi o edukatorima ili onima koji uče, sudjeluje u kreiranju klime u okviru svoga kruga djelovanja.
Kako bi svima, a poglavito mladima bila osigurana kvalitetna budućnost, kakvu zaslužuju, nitko ne smije biti ravnodušan prema obrazovanju. Obrazovanje predstavlja temelj čovjekovog stjecanja, proširivanja i bogaćenja iskustva, individualnog rasta i razvoja te stjecanja raznih vještina.
No, šire gledano, obrazovanje kao takvo ne smijemo promatrati isključivo kao stjecanje znanja za struku za koju se školuje, niti je ono isključivo priprema za rad. Obrazovanje nam pruža mogućnost razvijanja osobnosti, osjećaja za dobro i loše, istinito i lažno, pravedno i nepravedno. I to je jednako važno, jer obrazovanje predstavlja jedan od temelja života i egzistencijalna je potreba svakog čovjeka. Ono je proces koji se odvija u obrazovnim institucijama, ali i izvan njih. Obrazovanje je u isto vrijeme i društveni proces i najbolji pokazatelj njegove uspješnosti. Ono nikad ne dospijeva do svoga potpunog kraja, nego predstavlja put za ostvarivanje svih vrijednosti.
Obrazovanje je ljudsko pravo, javno dobro i javna odgovornost.
Obrazovanjem postajemo bolji"

Iako je datum Međunarodnog dana obrazovanja bio jučer, u nedjelju, 24. siječnja, 2021., ne propuštamo ga čestitiati svim obrazovnim djelatnicima!

Keep up the good work! yessmiley

Izvor: Iz drugih medija | Školske novine | Prema UNESCO I Školski portal

objavio: Paola Medved   datum: 25. 1. 2021.

« Svibanj 2024 »