“Projekt Mušaluk – Obnova i rekonstrukcija zgrade stare škole u Mušaluku, te njena prenamjena u suvremeni i moderno opremljen obrazovno-kulturni centar”

Prva faza "Projekta Mušaluk" bliži se kraju smiley

Danas je održan prvi radni sastanak u organizaciji Inicijativnog odbora uz gostujuće članove radnog kolektiva, a u svezi obnove školske zgrade u Mušaluku radnog naslova “Projekt Mušaluk”. U skorije vrijeme će se naziv projekta preimenovati u adekvatniji, cjelovitiji naziv koji će u potpunosti izražavati svrhu i karakter projekta kojeg je započela naša Škola.

Na radnom sastanku su sudjelovali članovi Inicijativnog odbora: Marijana Orešković, Paola Medved i ravnatelj Antonio Milinković, uz članove proširenog dijela – Katarinu Trešnjić, Ivanu Đapić i Ivanku Vojvodić.

Razgovaralo se o konceptu i samoj razradi faza razvoja i realizacije “Projekta Mušaluk”, a koji je još prošle godine pokrenut entuzijastičnom inicijativom naše djelatnice računovodstva Marijane Orešković, a do danas je realizacija 1. faze projekta dovedena skoro do kraja. Naime, pribavljanjem dodatnih sredstava za investiciju u centralno grijanje škole, sanaciju ulaza škole i propravka začelja zgrade, 1. faza projekta bi bila okončana. Potrebno je spomenuti kako su se inicijalna sredstva za obnovu i rekonstrukciju zgrade stare škole u Mušaluku pronašla upravo u budžetu naše Škole, kojeg je naša djelatnica Marijana Orešković sugerirala prenamijeniti za druge svrhe, odnosno za obnovu stare zgrade, te je tako započeo “Projekt Mušaluk”.

Slijede fotografije tijekom radova na adaptaciji prostorija.

Osim inicijative gđe Orešković, pripremu za radove u 1. fazi podržali su djelatnici škole, koji su udružili zajedničke snage početkom godine i očistili nagomilani otpad kojeg je trebalo odložiti u kontejner, te prenijeti klupe iz prizemlja na kat. Zajedničkom voljom i entuzijazmom, pokrenuli smo prvu fazu obnove!

Fotografije koje pokazuju kako je to izgledalo na početku...

Za daljnje financiranje ovog projekta, a koji će zasigurno opravdati novčana ulaganja, obratili smo se početkom veljače Gradu Gospiću s dostavom projektne ideje za financiranje sredstvima iz europskih fondova za razdoblje 2021. – 2027., s nazivom “Projekt Mušaluk – Obnova i rekonstrukcija zgrade stare škole u Mušaluku te njena prenamjena u suvremeni i moderno opremljen obrazovno-kulturni centar”.

Uz navedenu ideju o obrazovno-kulturnom centru, pomalo se i nametnula potreba da se djeci i mladima ponudi cjelovitija podrška koja je u našoj županiji već kronično nedostatna – a to je psihosocijalna podrška. Stoga smo odlučili, da uz obrazovno-kulturni karakter pridružimo i psihosocijalnu djelatnost, koja bi sadržavala usluge iz dijapazona usluga centara za pružanje usluga u zajednici, kao što su individualne i grupne psihosocijalne podrške kod pružatelja usluge i u obitelji, uslugu rane intervencije, te uslugu pomoći pri uključivanju u programe odgoja i obrazovanja (integracija). Navedene usluge bi se pružale djeci i mladima s teškoćama u razvoju u dobi od 0 – 21 godine života, uz suradnju s drugim nadležnim institucijama pod pokroviteljstvom Ministarstva demografije, socijalne politike i mladih, čiju podršku priželjkujemo i očekujemo.

Na radnom sastanku smo definirali 5 faza razvoja “Projekta Mušaluk”, od kojih su sljedeće:

1. Terenska nastava za učenike OŠ dr. Franje Tuđmana Lički Osik, od jeseni 2021. godine
  2. Centar za pružanje usluga u zajednici, za kojeg je početna faza realizacije planirana do kraja tekuće godine
  3. Otvaranje razredne nastave i upis prve generacije učenika u rujnu 2022. godine
  4. Terenska nastava za učenike osnovnih škola s područja Republike Hrvatske, uza sve popratne sadržaje (prehrambenu i smještajnu uslugu, obrazovno-odgojne sadržaje u tipu nastavne i izvannastavne aktivnosti, radionice, igraonice, natjecanja, ljetni kamp)
  5. Međunarodna suradnja sa školama i institucijama, sudjelovanje u projektima.

Kao što je na sastanku zaključeno, 1. faza se primakla kraju, uz dodatno financiranje završnih radova na zgradi škole, potrebno je terensku nastavu kurikulumski predvidjeti i prilagoditi, što je zadatak kojeg će voditi pedagoginja Ivana Đapić, ispitati postojeće modele terenskih nastava koje se prakticiraju u školstvu te predstaviti ideju o terenskoj nastavi učiteljskom vijeću naše Škole, Vijeću roditelja i Školskom odboru škole. Time će 1. faza pripreme projekta za daljnju razradu biti – spremna, a isto tako za prezentaciju “Projekta Mušaluk” široj javnosti od koje očekujemo vjetar u leđa, jer “Projekt Mušaluk” je inicijativa koja je potekla iz nadasve nesebičnih poriva i iz želje za unaprjeđenjem kvalitete života zajednice i naše djece.

Podržite nas!

U nastavku prilažemo službeni dopis Gradu Gospiću s pojedinostima u svezi projektne aktivnosti obnove i rekonstrukcije zgrade stare škole u Mušaluku, s prenamjenom u jedan suvremeni i moderno opremljen obrazovno-kulturni centar uz psihosocijalnu djelatnost kojom ćemo zaokružiti našu projektnu priču za dobrobit cjelokupne zajednice.

Inicijativni odbor

Priloženi dokumenti:
DOC080221-08022021095702.pdf (1.58 MB)

objavio: Paola Medved   datum: 6. 5. 2021.

« Svibanj 2024 »