DAN BROJA PI I MEĐUNARODNI DAN MATEMATIKE

U matematici postoji jedan poseban broj, utkan u samu srž zakonitosti svemira, toliko poseban da čak ima svoj dan!

Riječ je o broju pi (označava se grčkim slovom π) koji predstavlja omjer opsega i promjera kružnice. Vrijednost broja pi zaokružena na dvije decimale iznosi 3.14 pa se obilježava baš na današnji dan, 14.3.

Otkrili su ga Babilonci prije više od 4000 godina. Slavni matematičar Arhimed, koji je živio od 287. do 212. godine  prije Krista, prvi je točno procijenio vrijednost broja Pi, a pojavom računala počeli su se obarati rekordi. Danas je već poznato više od 50 trilijuna znamenki! Do tog nevjerojatno velikog broja znamenki došao je Timothy Mullican koristeći računalo koje je te znamenke računalo puna 303 dana!

Proslave dana broja Pi su vrlo zabavne, a najpoznatija je tradicija pečenja pita koju smo naravno i sami rado prihvatili te ispekli razne pite i druge kolače (zahvaljujem se roditeljima i učenicima koji su svojim sudjelovanjem podržali organizaciju). Pite su došle u vezu s brojem Pi kad je jedan fizičar otkrio da ako se broj pi zaokružen na dvije decimale,  3.14 pročita naopako, on postane riječ PIE (engl. pita).

Tijekom upoznavanja s brojem pi učenici su sami istraživali i otkrivali njegove zanimljivosti te stvarali razne radove kojima smo ukrasili hol škole.

Tako je nastala gusjenica koja sadrži prvih 280 znamenki broja.

Likovni radovi koji predstavljaju "Grad Pi" - visine zgrada redom predstavljaju znamenke broja pi.

Plakat o broju pi na engleskom jeziku.

A po prvi smo se puta okušali u "šivanju krivulja" poznatijem kao "String Art".

Kao šećer na kraju proveli smo natjecanje učenika kroz 4 različite igre:

-izdžaj 3 minute i 14 sekundi (poznatiji kao „plank“) u kojoj smo se ugodno iznenadili sposobnostima učenika 1.razreda koji su to i uspjeli – pohvale svim učenicima, a posebno našim izdržljivim prvašićima!

-tko će najbrže preskočiti uže (vijaču) 314 puta u kojoj je pobijedio učenik 8.r

-tko će u 3 minute i 14 sekundi zapisati najviše riječi koje u sebi sadrže „pi“ te smo dobili troje pobjednika koji su smislili po 14 riječi

Učenici su osvojili i prigodne nagrade, a pojedinci su bili toliko oduševljeni izvučenim nagradnim karticama da su doslovno skakali od sreće. Atmosferu s natjecanja možete pogledati na slikama.

Za kraj Vas pozdravljamo uz melodiju  broja Pi odsviranu na klaviru. Uživajte!

objavio: Željka Ćaćić   datum: 14. 3. 2022.

« Svibanj 2024 »